Рецепт на денот: Вкусен леб со тиква

Вкусен леб со тиква во кој ќе уживате.

Потребни состојки:

400 г пченично брашно

400 г шеќер

400 г пире од тиква

Половина лажичка сол

1 лажичка сода бикарбона

Половина лажичка прашок за печиво

1 лажичка цимет

1 лажичка мелено мускатно оревче

2 големи јајца

100 г путер

Начин на подготовка:

Пире од тиква: исечете ја тиквата на половина. Исчистете ги семките и ставете ја на 200 степени во рерна. Откако ќе се излади ќе ја излупите многу лесно. Направете пире со помош на рачен миксер. Промешајте брашно, сол, сода, прашок за печиво и зачини и тргнете на страна.

Во голем сад со миксер изматете путер и шеќер. Додавајте едно по едно јајце, а потоа и пирето од тиква. Изматете со миксер. Додајте ги сувите состојки и промешајте.

Префрлете ја смесата во тава премачкана со масло и брашно и печете на 180 степени околу 65 минути. Со чепкалка проверете дали е печено, потоа извадете ја и оставете да се излади околу 10 минути, па потоа извадете лебот од тава.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more

Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Read more

Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Read more

Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе