Рецепт на денот: Зачинети компири печени во рерна

Вака приготвените компири можете да ги комбинирате со риба, месо или да ги јадете со свежа салата.

Состојки:

- 2 кг компири

- 2 лажици пченкарно брашно

- 2 лажици пченкарен гриз (палента)

- 1 лажица сув зачин од билки

- 1 лажица црвен пипер

- малку сол

- куркума

- маслиново масло

Подготовка:

Измијте, излупете и избришете ги компирите со сува крпа.

Исечете ги по должина на четвртини. Ставете ги во поголем сад.

Во посебен сад измешајте го пченкарното брашно, палентата, црвениот пипер и сите други зачини.

Додадете ги компирите и добро измешајте.

Ставете хартија за печење во плех и вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени Целзиусови.

Наредете ги компирите, прелијте ги со маслиново масло, ставете повеќе помеѓу компирите и ставете да се печат.

Дури откако компирите ќе се „исушат“ одозгора (по околу половина час) извадете ги од рерната и свртете ги, а потоа вратете ги во рерна додека не се допечат.

Добар апетит!

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Рецепти

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Read more

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе