Рецепт на денот: Запечен спанаќ со кашкавал

За денешниот ручек подгответе спанаќ во бешамел сос, запечен во рерна.

Потребни состојки:

1 килограм спанаќ

Бешамел сос

40 г путер

3 лажици брашно

60 г млеко

Мускатно оревче

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Убаво измијте и исчистете го спанаќот. Ставете го да се исцеди и излади. Откако ќе се излади, исцедете го остатокот на водата и исечкајте го на крупни парчиња.

За бешамел сос: ставете путер и пропржете го брашното и потоа додајте млеко. Постојано мешајте за да не загори, а потоа зачинете по вкус.

Тргнете од оган, додајте спанаќ и промешајте. Додајте и рендан кашкавал и оставете уште 50 г за одозгора.

Премачкајте ја тавата со масло и додајте го спанаќот, сосот и кашкавалот.

Наросете со остатокот од кашкавалот и ставете во рерна да се запече. Печете околу 20 минути.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Read more

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе