Рецепт на денот: Запечен зеленчук со пршута

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

500 г прокељ

3 големи моркови

1 компир

Млад кромид или црвен кромид

100 г пршута

3 јајца

200 мл кисела павлака

Сол и бибер

Мускатно оревче

Презла

Малку путер

Начин на подготовка:

Излупете ги морковите и компирот и исечете ги на коцки па варете 10 минути во зовриена вода(додајте и сол), додајте го исчистениот прокељ и варете уште 10 минути. Процедете.

Премачкајте ја тавата со путер, наросете со презла, а потоа распоредете го зеленчукот, сечканиот млад лук, сечена пршута на коцки и прелијте со мешавина од јајца, павлака, мускатно оревче, сол и бибер. Печете на 200 степени околу 40 минути додека да добие златно-кафеава боја.

Послужете со сезонска салата.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе