Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Палачинки со мелено месо во бешамел сос, запечени во рерна – идеален рецепт за денешниот ручек.

 

Потребни состојки:

Тесто

200 г брашно

350 мл млеко

3 јајца

Сол

Фил

Половина килограм мелено месо

1 кромид

2 чешниња лук

40 мл масло

200 г пасирани домати

1 црвена пиперка

Магдонос, сол, кари

Бешамел сос

25 г путер

25 г брашно

250 мл млеко

Сол

Бибер

100 г моцарела

Начин на подготовка:

Направете палачинки од наведените состојки. Оставете ги на страна додека да го подготвите останатото.

Во поголема тава загрејте масло и пропржете кромид и лук, додајте месо коешто ќе го зачините и запржите.

Додајте го пирето од домати, пиперка, зачинете по вкус и оставете 10 минути да се запржи на умерена температура со постојано мешање.

За бешамел сос:

Растопете го путерот, додајте брашно и промешајте додека да добие убава боја, достепено додавајте млеко и мешајте за да не се појават грутки. По пет минути тргнете го од тава и зачинете со сол и бибер.

Подгответе го садот за печење. Врз палачинките ставете две до три лажици од филот од месо, замотајте и ставете ги во сад.

Распоредете ги сосот и моцарелата исечена на парчиња врз палачинките и ставете да се запечат во рерна на 200 степени околу 20 минути.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе