Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Ручек кој ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

4 помали тиквички

200 г мелено месо

1 мала главица кромид

150 г пелати

2 пакувања моцарела

5 шери домати

1 лажица босилек

Прстофат чили

Сол и бибер

Маслиново масло

Начин на подготовка:

Измијте ги тиквичките и пресечете ги на половина. Извадете ја внатрешноста со помош на лажица. Исечкајте го месото и тиквичките на помали парчиња. Исечкајте го кромидот и продинстајте го во тава со малку маслиново масло.

Во тоа додајте го мелото месо и тиквичките, зачинете по вкус и продинстајте.

На крај додајте пелат и сушен босилек.

Вклучете ја рерната на 200 степени. Во тава ставете хартија за печете и на неа додајте ги тиквичките, па посолете.

Откако ќе биде готова смесата од месо и тиквички, наполнете ги тиквичките со неа и печете ги 20 минути.

Исечете ја моцарелата на кришки, а шери доматите на половина.

Извадете ја тавата и на тиквичките наредете моцарела и шери домати.

Посолете и додајте малку маслиново масло. Печете ги уште 10 минути или додека да се растопи сирењето. Печените тиквички украсете ги со босилек.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Read more

Идеја за појадок: Лиснати ролнички со крем

Read more

Предлог за десерт: Пита со јаболка и цимет

Read more

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more
 

Магазин

Германските корона-скептици маскирани на протест

Читај повеќе

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Читај повеќе
  • play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа внатрешноста на авионот кој од Лондон до Њујорк пристигнува за 90 минути?

Читај повеќе

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Читај повеќе

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Читај повеќе