Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Со помош на овој едноставен рецепт ќе можете да подготвите зелник од пченкарно брашно чиј вкус ќе ве воодушеви.

Потребни состојки:

 • 500 гр пченкарно брашно
 • шолја кисела вода
 • шолја јогурт
 • шолја масло
 • прашок за печиво
 • 100 гр полутврдо масно сирење (кашкавал, едамер или гауда)
 • 3 јајца
 • 1 лажичка сол

За филот:

 • 700 гр зелје
 • шолја јогурт
 • 1 јајце
 • 100 гр презла
 • 1 лажица вегета

За посипување:

 • 50 гр пржен сусам
 • 50 гр рендано сирење

Подготовка

Измијте го зелјето. Пропржете го на малку масло и зачинете го со вегета. Измешајте го со презла, јајце и јогурт. Измешајте ги сите состојки за тестото и поделете ја масата на два дела.

Првиот дел од тестото истурете го во тавче со дијаметар од 30 сантиметри и печете приближно 10 минути на 200 степени. Врз полупечената кора истурете го филот со зелје и покријте ја со вториот дел од тестото. Вратете ја во рерна и печете 30 минути на иста температура.

Потоа посипете со сусам и сирење и печете уште 10 минути додека да се растопи кашкавалот. Почекајте да се излади. Бон апетит!

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Рецепти

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Read more

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Read more

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе