Рецепт за фантастични тестенини во сос од авокадо

Ручек што е подеднакво вкусен кога ќе се олади.

Состојки:

тестенини

карфиол

брокула

1 авокадо

1 чешне лук

сол, бибер

сок од лимон

пармезан

* количините се произволни

Подготовка:

Лукот исечкајте го ситно и малку пропржете го на масло. Помалку од минута е доволно, само да се ослободи аромата.

Брокулата и карфиолот исечкајте ги, посолете малку и пропржете ги додека не омекнат. По потреба додадете малку вода за време на готвењето.

Исчистете го и изгмечете го авокадото со вилушка, додадете малку сок од лимон за да ја задржи бојата.

Кога брокулата и карфиолот ќе омекнат, додадете малку бибер и сол.

Сè убаво соединете: пржениот лук, брокулата, карфиолот, авокадото и зачините.

Сварете ги тестенините, исцедете ги и додадете го подготвениот сос. Сè убаво измешајте, посипете со пармезан и послужете.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе