Рецепт за лажен чоколаден пудинг

Подготовката трае 5 минути, а ќе добиете вкусно и кремасто уживање. Поради една состојка е уште покремаст од оригиналот, но се прави без млеко.

Пудингот е вид на сладок десерт кој се добива со готвење брашно, јајца, гриз и путер во млеко на пареа. Како десерт е многу популарен во Англија, но и во други земји низ светот. Во денешно време најчесто се подготвува инстант пудинг „од кесичка“. Но, доколку сакате поздрава варијанта за вашето семејство, но подеднакво кремаста и вкусна, подгответе следниов рецепт.

Потребни состојки:

  • 2 банани
  • 2 авокада
  • 1 лажица мед
  • 100 мл грчки јогурт
  • 4 лажици какао

Подготовка:

Излупете ги бананите и исечкајте ги на мали парчиња. Исто така, исчистете ги авокадата и извадете му ги семките. Овошјето ставете го во блендер, додадете мед, какао и грчки јогурт. Измешајте сè додека смесата не стане кремаста и компактна. Истурете во чинии, изладете и послужете со овошје.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе