Рецепт за оригинален фелафел

Истовремено меко и крцкаво, за оригиналниот фелафел клучни се две состојки. За време на постот почестете се со овој вкусен солен деликатес.

Се верува дека фалафелот настанла во Египет под влијание на слични индиски јадења. Ова е улична храна која може да се јаде и како предјадење. За време на Рамазан понекогаш се јадат топчиња од фалафел како дел од ифтар, оброк со кој се прекинува дневниот пост по зајдисонце. Останал популарен во коптската исхрана, па затоа се готват големи количини за време на верските празници. Христијаните во арапските земји консумираат фалафел како дел од нивната посна исхрана. Подолу можете да прочитате како се прави фалафел по оригинален рецепт, а клучни се некои состојки. Главните состојки на ова вкусно јадење се леблебиите (познати и како наут) и зачините, а она на што треба да обрнете внимание е да додадете сода бикарбона во водата што ја користите за да омекнат леблебиите, што ќе го забрза процесот. Исто така, многу е важно да користите свежи билки, како магдонос и копар, бидејќи тие не само што даваат посебен вкус, туку даваат и убава боја. А додавањето прашок за пециво пред пржење го прави фалафелот уште помек внатре.

Потребни состојки:

 • 450 гр леблебии
 • 3 нишки магдонос
 • 1 нишка копар
 • 1 кромид
 • 5 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • ¼ лажичка бибер
 • 2 лажички мелен ким
 • ½ лажичка коријандер
 • ⅓ лажичка лута црвена пипер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • ½ лажичка сода бикарбона

Подготовка:

Во сад истурете ги леблебиите и ппрелијте ги со вода. Додадете сода бикарбона и оставете да отстојат 16 часа. Процедете ги и исушете ги, па ставете ги во блендер. Додадете сечкан магдонос, копар, кромид и лук. Убаво изблендирајте за сите состојки добро да се соединат. Посолете, побиберете, додадете ким, коријандер, лута црвена пипер и повторно изблендирајте. Префрлете ја смесата во сад и покријте ја со пластична фолија. Ставете ја во фрижидер најмалку 2 часа, или преку ноќ. Пред да почнете да го пржите фалафелот, во смесата додадете прашок за печиво и соединете. Намокрете ги рацете и обликувајте топчиња. Фелафелите пржете ги на врело масло околу 3-5 минути. Кога ќе бидат готови извадете ги на хартиена крпа за да се исцедат.

ВАЖНО: Немојте да користите леблебии од конзерва затоа што ќе ја направат смесата премногу влажна поради што ќе се распаѓа при пржењето.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе