Рецепт за подготовка на совршено тесто за пица

Ако сте љубители на пица и сакате почесто да ја подготвувате како специјалитет во домот, тогаш вреди да го пробате овој едноставен рецепт за совршено тесто за пица.

Станува збор за рецепт од состојки кои веќе ги имате по дома, а се подготвува за многу кратко време.

Потребни состојки:

- 300 грама брашно, 3 лажички маслиново масло, 1 лажичка сол, 2 дл топла вода, 1 лажичка шеќер, 1 кесичка сув квасец или половина коцка свеж квасец.

Подготовка:

Растворете го квасецот во топла вода со шеќерот и маслиновото масло, па добро измешајте. Во сад измешајте го брашното со солта, па кога ќе проработи квасецот додадете го во брашното.  Замесете тесто и оставете го да нарасне (10-15 минути).

Тестото поделете го на 4 топчиња, секое растегнете го на набрашнета подлога и филувајте по желба.

Печете на температура од 220 до 240 степени Целзиусови околу 15 минути.

Тагови
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more

Рецепт на денот: Полнет печен компир со сирење

Read more

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Read more

Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе