Рецепт за посна сарма со ореви

Сармата не мора да биде мрсна за да биде вкусна.

Состојки:

– 15 лажички ориз

– 15 лажички соја снегулки

– 3 полни лажици мелени ореви

– 1 мала главица кромид

– 1 праз

– 2 чешниња лук

– 1 мал морков

– 1 лажичка мелена пиперка

– 1 кафена лажичка куркума

- по желба: сол, бибер, коријандер, ловоров лист

– 3-4 лажици масло

– 2 лажици тамари или соја сос

– 15 листови кисела зелка

Подготовка:

Покријте ги снегулките од соја со вода и оставете да отстојат.

Измијте го оризот и истурете малку вода. Празот и кромидот ситно се сечкаат и се пржат на малку загреано масло.

Кога кромидот е речиси готов, додадете рендан морков, па пипер и куркума. Пржете многу кратко, внимавајќи да не изгори пиперот.

Додадете лук, ориз, исцедени соја снегулки, зачини и оставете на пониска температура да се динста додека не се впие водата од оризот.

На лист зелка ставете две лажички од филот и завиткајте ја сармата. Гответе околу час и половина, поточно додека зелката не омекне. Ако готвите во шпорет под притисок, доволни се околу 30 минути од моментот на вриење.

Доколку не користите соја снегулки, можете да ги замените со мелени ореви. Наместо една лажичка соја снегулки, ставете една лажица мелени ореви.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Рецепти

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more

7 грешки што многумина ги прават кога месат тесто

Read more

Англиски десерт со банана: Банофи пита без печење

Read more
 

Магазин

Како да препознаете себичен љубовник?

Читај повеќе

Зошто некои деца рано прозборуваат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Читај повеќе

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Читај повеќе

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Читај повеќе

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Читај повеќе

Како да спречите седечката работа да ви предизвика здравствени проблеми?

Читај повеќе