Рецепт за советска пица

Првите советски пици не биле како традиционалните италијански. Повеќе личеле на дебели отворени пити со различни додатоци. И покрај сите карактеристични советски вкусови, многу луѓе и денес со носталгија се сеќаваат на таа специфична пица од минатото.

Во текот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите советската пица стана најпродаваниот ручек во училишните мензи бидејќи била вкусна, богата и сочна и имала пристапна цена. Сигурно секој што живеел во СССР како дете се сеќава дека за време на паузата за ручек стоел во долга редица за да ја купи.

Како што пишува RussiaIsLove на македонски, иако во СССР немало рекламен материјал за пица и доставата до дома не била возможна како што е денес, сите знаеле што е тоа пица. Многу домаќинки го подготвувале овој егзотичен специјалитет дома според сопствени рецепти во советски стил. 

Потребни состојки (за 4 пици):

За тестото:

 • 250 гр брашно
 • 130 гр вода
 • 1 јајце
 • 20 гр масло
 • 5 гр квацес
 • 1 лажица шеќер
 • ½ лажичка сол

Додатоци:

 • 200 гр печурки
 • 200 гр пилешко филе
 • 1 домат
 • 150 гр кашкавал
 • 50 гр доматна паста
 • 50 гр павлака
 • босилок
 • сол
 • бибер
 • копар (по желба)

Подготовка:

Загрејте ја водата до температура 37-38 Целзиусови степени. Сипете ја во чинија, додадете шеќер и квасец. Измешајте и оставете 10 минути.

Во поголем сад истурете го просеаното брашно, додадете сол и јајце.

Постепено додавајте вода и квасец. Додадете сончогледово масло.

Замесете густо, малку лепливо тесто. Покријте го садот со самолеплива фолија или крпа и ставете го на топло место 1-2 часа.

Подгответе го сосот: измешајте ја доматната паста, павлаката, омилените зачини (босилок, сол, бибер).

Потоа подгответе ги додатоците. Пилешкото филе исечкајте го на ситни парчиња и пропржете го во тава со мала количина масло. Зачинете со сол и бибер, а можете да ги додадете и вашите омилени зачини.

Печурките измијте ги и ситно исечкајте ги.

Изрендајте го кашкавалот и додадете го копарот, а потоа измешајте.

Исечете го доматот на тенки парчиња.

За тоа време тестото ќе се зголеми во волумен два или три пати. Пред употреба, тестото добро измесете го и поделете го на еднакви парчиња.

Расукајте парче тесто во прилично дебела тркалезна тортиља.

Префрлете го во плех и избоцкајте го со виљушка.

Обилно премачкајте го со сосот од домати.

Распоредете ги печурките, потоа пилешкото, па доматот.

Одозгора посипете со кашкавал и копар.

Загрејте ја рерната на 200°C (ако користите електричен шпорет и печете во рерна изберете режим „горен и долен грејач“). Печете ја пицата 15 до 20 минути, додека кашкавалот не порумени и не се стопи.

Послужете ја готовата пица веднаш, додека е уште жешка. И уживајте!

Тагови
реклама

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Read more

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Read more

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Read more

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Кардиолозите откриваат која храна е неопходна за здрави артерии

Читај повеќе

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Читај повеќе
 • play_arrow

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Читај повеќе

Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

Читај повеќе

Кое месо е најдобро за здраво срце?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе