Рецепт за совршени принцес крофни

Потребни состојки:

За тесто

100 гр путер

150 гр брашно

¼ л вода

4 јајца

Малку сол

10 гр путер

Шеќер во прав

За фил:

600 мл млеко

8 лажици шеќер

1 лажица путер

4 жолтки

4 лажици брашно

Начин на подготовка:

Ставете путер, вода и сол во тенџере и оставете да зовријат. Тргнете од оган и веднаш додајте брашно па промешајте. Додавајте едно по едно јајце и мешајте постојано. Наполнете шприц за тесто и на премачкана тава со путер редете го тестото.

Печете околу 20 минути на 220 степени и не ја отворајте рерната.

Во тенџере ставете половина литар млеко, 4 лажици шеќер и путер и оставете да зоврие. Изматете 4 жолтки со 4 лажици шеќер, 4 лажици брашно и 100 мл ладно млеко. Направете пудинг и оставете го филот да се излади. Крофните пресечете ги на половина, наполнете ги со фил и наросете ги со шеќер во прав.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Read more

Рецепт на денот: Пица ролат

Read more

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Read more

Предлог за ручек: Мусака со модар патлиџан

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе