Рецепт за здрава тортиља го освои TikTok

Со оглед на тоа дека летото се приближува и сите се трудат да постигнат совршена фигура за на плажа, почесто избираат поздрави опции за храна. Така, меѓу најпопуларните рецепти на TikTok во последните денови е рецептот за здрава тортиља од само две состојки.

Една од верзиите на овој популарен рецепт ја објави блогерката за храна Марија Мазалин, а оваа тортиља се подготвува многу едноставно. Потребни се само две состојки - свежо сиртење и јајца со зачини по желба.

Потребни состојки:

  • 250 гр свежо сирење
  • 1 јајце
  • зачини по ваш избор

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200°C. Измешајте ги сите состојки, додадете зачини по желба. Ако користите солено сирење, додадете само малку сол. (Мазалин наведува дека користи италијанска мешавина од зачини или бибер и лук во прав).

Соединетата смеса истурете ја во тавче обложено со хартија за печење и рамномерно распоредете го, внимавајте рабовите да не се премногу тенки бидејќи ќе изгорат.

Печете околу 30 минути на 200 степени, а времето за печење зависи од тоа колку е тенка тортиљата - кога ќе порумени, готова е.

Пресечете ја на половина и додадете состојки по желба.

@marijamazalin Viralna “tortilja” od svježeg sira 🤯 SASTOJCI ZA TORTILJU • 250g svježeg sira (ja koristim posni) • 1 jaje • začini po izboru RECEPT 1. Upali pećnicu na 200’C 2. Sve sastojke izblendaj - od začina stavi skroz malo soli ili ništa jer je već slano od sira (ja koristim samo talijansku mješavinu ili papar i češnjak) 3. Prolij u tepsiju (moja je 30x22cm) i ravnomjerno rasporedi (pazi da rubovi nisu tanji jer će pogoriti) 3. Peci oko 30min na 200’C - duljina pečenja zavisi koliko je tanka tortilja tako da gledaj nakon 25min i kad je poprimila zlatnu boju, gotovo je - ako su rubovi pocrnili, odreži ih nakon pečenja 4. Prereži ju po pola i nadjeni sastojcima po želji (kod mene je zdenka sir čardaš, pik pečena pureća šunka, cheddar sir i matovilac) #tortilja #svjezi sir #viralna #recept #jednostavnirecepti #sendvic #dorucak #snack #easyrecipes #viral #cottagecheese #tortilla #easyrecipes #breakfast #snack #sandwich #keto ♬ original sound - Marija Mazalin
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе