Рецесијата ништо не им може: Кајли Џенер и Кање Вест со огромен профит

Во изминатата деценија листата на Forbes за најбогатите познати личности претрпе многу промени. Најплатените светски ѕвезди годинава заработија вкупно 6,1 милијарда долари, што е пад од 200 милиони долари во споредба со лани.

Со оглед на рецесијата и економската криза со којашто се соочува целата планета, најбогатите не се многу „оштетени“, според познавачите.

Податоците на Forbes покажуваат дека Кајли Џенер и Кање Вест останаа на врвот на оваа листа. Кајли заработи 590 милиони долари благодарение на своите козметички производи, а на Кање договорот со Adidas му донесе 170 милиони долари.

Познати спортисти ги зазедоа местата подолу. Роџер Федерер заработил 106 милиони долари, Кристијано Роналдо - 105 милиони долари, а Лионел Меси - 104 милиони долари. Кога станува збор за светот на филмот и музиката, најголеми суми пари заработија Двејн Џонсон - 87,5 милиони долари и Аријана Гранде - 72 милиони долари. Високо рангирани се и Рајан Рејнолдс, кој заработи 71,5 милиони долари и братската поп-група „Jonas Brothers“, кои годинава се побогати за 68,5 милиони долари.

Forbes сподели и кратко видео коешто покажува како списокот најбогати се менуваше изминатово десетлетие. Така, познатата водителка и глумица Опра Винфри од 2010 до 2012 година го задржа првото место со заработка од 300 милиони долари, а годините потоа неа ја сменија Мајкл Беј, Стивен Спилберг и Мадона.

Во средината на деценијата, најбогат беше раперот Д-р Дре, кој успеа да заработи повеќе од половина милијарда долари. Престолот потоа го презеде Тејлор Свифт, Диди, па Кајли Џенер, која никој од славните сè уште не успеа да ја престигне со својата годишна заработка.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Живот

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Read more

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Read more

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Read more

Eмили Рајтаковски е бремена: Детето само ќе каже кој пол е

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Читај повеќе

Жените тешко им одолеваат на мажите родени во овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе