ФОРМУЛА 1

Ред Бул го поддржa Ферари за буџетот, Мерцедес со изненадувачки став

Ф1
/ 24.04.2020 / 12:24

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, го поддржа мислењето на неговиот колега во Ферари, Матијас Биното и како и Италијанецот се изјасни против намалувањето на буџетот за помалку од 145 милиони долари. Висината на буџетот во Формула 1 требаше да биде 175 милиони американски долари во 2021 година, но поради пандемијата COVID-19, беше решено да се намалат парите што ги трошат тимовите на 145 милиони.

Во последниве недели, идејата за 100 милиони сè повеќе се слуша во Ф1 круговите, што претставува причина за грижа за шефовите на Ферари и Ред Бул.

Во исто време, доминантниот тим во Формула 1 кој ги освои последните 6 титули кај конструкторите, изненадувачки ги поддржува дополнителните драстични кратења на буџетите. Оваа акција се дефинира повеќе како политички потег отколку реална желба за двојно пониски буџети во однос на минатата година.

Поради кризата со COVID-19, екипите на Формула 1 решија да ги одложат техничките промени во автомобилите за 2022 година и да ги користат истите автомобили следната година. Девет трки веќе се одложени или откажани оваа сезона, вклучувајќи го и легендарното Гран при на Монако.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе