Редарска служба во трговските центри, ознаки за движење и дезинфекција 200 дена по престанок на вонредната состојба

Уште 200 дена од престанокот на траењето на вонредната состојба се применуваат мерките за обезбедување на редарска служба при влезот и во внатрешноста на трговските објекти и дезинфекција за раце при влез во објектот, се дел од мерките предвидени во измените на Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија за време на вонредна состојба која денеска ја усвои Владата.

Согласно Уредбата треба да се постават соодветни ознаки со кои ќе се обележи правецот на движење, како и запазување на минимум потребното растојание при чекање ред на лицата пред и во објектот.

Пазарувањето треба да биде најмногу по едно лице на површина од секои 20 метри квадратни. На површина помала од 20 метри квадратни може да пазарува само едно лице.

Трговецот треба да обезбеди заштитна опрема (маски и ракавици) за вработените во објектот, кои се должни да ја носат за времетраење на работното време.

реклама

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Што се случило 10 минути откако диносаурусите изумреле?

Read more

Хаос во Неапол по воведување на полициски час

Read more

Убавица на денот: Тори Правер

Read more

Македонија

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Read more

Нови 404 случаи на COVID-19 од 1.524 тестирања

Read more

Филипче нема да поднесе оставка, ја повика опозицијата да ја тргне политиката настрана

Read more

Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми

Read more

Вести

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Читај повеќе

Нови 404 случаи на COVID-19 од 1.524 тестирања

Читај повеќе

Повеќе физички напади на подрачјето на Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести и во Лондон против заострените рестриктивни мерки

Читај повеќе

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Читај повеќе

Филипче нема да поднесе оставка, ја повика опозицијата да ја тргне политиката настрана

Читај повеќе

Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос во Неапол по воведување на полициски час

Читај повеќе

Тешка сообраќајка во Сопиште, повредени неколку лица

Читај повеќе