Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Брендот на Xiaomi минатата недела го претстави својот нов смартфон K40 Gaming наменет за гејмери, а побарувачката за овој смартфон е голема.

За само 1 минута од почетокот на продажбата, Redmi продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming. Се продаваат и најевтиниот модел со 5 GB RAM и 128 GB интерна меморија, но и најскапиот со 12 GB RAM и 256 GB интерна меморија. Цените се движат од 310 о 420 долари, зависно од моделот.

Уредот го движи Dimensity 1200 процесор, а доаѓа со 6,67-инчен OLED екран со резолуција од 2.400х1.080 пиксели, фреквенција на освежување од 120 Hz и формат 20:9.  Екранот е заштитен со Gorilla Glass 5.

Позади се наоѓа широката камера од 64, ултрашироката од 8 и макро камера од 2 MP. Селфи камерата има 16 MP.

Го напојува батерија од 5.065 mAh која поддржува 67W брзо полнење и до 100% се полни за 42 минути.

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

Мобилни

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Read more

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе