Редок антисоцијален пингвин со жолти очи е Птица на годината за 2019

Загрозениот вид пингвин со жолти очи ја освои престижната награда Птица на годината што се доделува во Нов Зеланд.

По две недели интензивна кампања, пингвинот хоихо ги победи петте ривали и стана првиот пингвин што ја освоил наградата во изминативе 14 години откако се доделува.

Во копнениот дел на Нов Зеланд се останати само 225 двојки од видот хоихо, кој се смета за најредок во светот.

Експертите велат дека хоихо пингвините се антисоцијални птици кои комуницираат со крици со висок тоналитет.

Пингвинот освои 12.2022 гласови од вкупно 43.469 поднесени и потврдени гласови, рекоа организаторите на натпреварот од групата за зачувување на живиот свет Forest & Bird.

Изборот Птица на годината е важен настан во Нов Зеланд, бидејќи целта е да се крене свеста за зачувувањето на животната средина и уште поитно – заштитување на загрозените видови од истребување.

Премиерката Џасинда Ардерн го спомна изборот во нејзиното неделно обраќање.

„Морам да му честитам на победникот со оглед на тоа дека е првата морска птица што ја добила оваа врвна награда“, рече таа вчера.

Претходни победници се кереру, вид на гулаб, во 2018 година и кеа, подвид на голем папагал, во 2017.

Пингвинот хоихо има бледожолти пердуви на главата. Просечната големина на возрасна единка е околу 65 сантиметри во висина и околу 5 килограми тежина.

Овие птици се генерално антисоцијални и тивки, освен кога се парат, кога испуштаат остри крескања. Експертите предупредуваат дека овој редок вид пингвин е во опасност од истребување ако не се преземат мерки за спасување и зачувување на неговата природна животна средина.

Најголеми закани за опстанокот на хоихо пингвините се затоплувањето на океаните, што ја намалува достапноста до храна, топењето на мразот, заплеткувањето во рибарски мрежи и вознемирувањето на нивната животна средина од луѓето и нивните активности, велат од Forest & Bird.

 

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Вести

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Read more

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Read more

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе