Редок џиновски корален гребен откриен на Тахити

Научниците открија огромен здрав корален гребен во форма на ружа, на длабочина од повеќе од 30 метри од брегот на Тахити, важно откритие бидејќи коралните гребени страдаат од климатските промени.

„Тоа е еден од најголемите корални гребени во светот, длабок повеќе од 30 метри. Совршената состојба на коралите во облик на ружа и обемот на областа што ја покриваат го прават ова многу необично откритие“, се вели во соопштението на УНЕСКО, кој ја поддржува научната мисија.

Гребенот се протега во должина од три километри, широк е меѓу 30 и 65 метри и длабок меѓу 35 и 70 метри, соопшти УНЕСКО, додавајќи дека некои џиновски корали се во дијаметар од два метри.

„Тоа е малку истражено подрачје. Она што добро го знаеме се областите меѓу нула и 30 метри“, изјави за AFP Летиција Хедуин, морски биолог и специјалист за корали во францускиот истражувачки центар CNRS и еколошката истражувачка организација CRIOBE.

Remote video URL

„Овие корали не покажуваат знаци на стрес или болест“, додаде таа, додека коралите поблиску до површината во Француска Полинезија доживеаја епизода на белење во 2019 година, а морските ѕвезди често можат да ги опустошат коралите, проголтувајќи ги.

„Ние сме на почетокот на програмата за мониторинг за која се надеваме дека ќе биде долгорочна, со цел подобро да разбереме зошто овој корален гребен видно не настрадал од климатските промени и каква е динамиката на неговото население“, заклучи Хедуин.

Сознанијата за океаните сè уште се ограничени, а само 20 проценти од морското дно на планетата се мапирани.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе