Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Ултра редок примерок од Mercedes SLR McLaren 722 by MSO се продава за 2,6 милиони евра.

Mercedes Benz и McLaren во 2003 година го креираа SLR, многу порано пред Mercedes AMG да почне да развива спортски модели.

Ед Болиан плати 180.000 долари за SLR кој ѝ припаѓаше на Парис Хилтон, но примерокот кој сега се продава во Германија е многу поскап и посебен.

Не само што станува збор за 722 верзијата, туку е и еден од само 25 примероци кои ги модифицираше McLaren Special Operation.

Под хаубата се крие 5,5-литарски V8 мотор кој развива 641 КС и 820 Nm максимален вртежен момент.

Од 0 до 100 км/час забрзува за само 3,6 секунди и достигнува 336 км/час.

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Авто новости

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Read more

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Read more

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Read more

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Read more
 

Автомобили

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави RAV4 Adventure

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил на иднината - поглед во ултралуксузниот Audi Skysphere

Читај повеќе

Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Читај повеќе