Редок стрип за Супермен продаден за 3,25 милиони долари

Редок стрип во кој за првпат се појави ликот на Супермен е продаден за 3,25 милиони долари.

Оваа сума покажува дека изданието Action Comics #1, кое во 1938 година се продавало за 10 центи, сега е најскапиот стрип во светот. Аукциската куќа ComicConnect наведе дека стрипот е во одлична состојба.

Во него е прикажана приказната за потеклото на Супермен и се смета за почеток на жанрот за суперхерои. Раскажува за тоа како Супермен пристигнал на Земјата од друга планета и станал Кларк Кент.

Се верува дека во светот постојат околу 100 примероци од овој стрип, а овој конкретен примерок е пронајден меѓу стари филмски магазини од триесеттите години на минатиот век.

Купувачот е анонимен и релативно „почетник во инвестирање во стрипови“.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Живот

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Read more

Знаете ли што е гамофобија?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе