Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Во изминатите 24 часа во земјава беа регистрирани 89 нови случаи на COVID-19, како и седум починати пациенти.

Растот на бројките не помина незабележан во регионалните медиуми кои пишуваат за состојбата со коронавирусот во земјава, имајќи предвид дека се планира отворање на границите.

Вкупниот број на заболени со коронавирусот во Република Северна Македонија изнесува 2.315, а тестирани се речиси 30.000 граѓани. Ако продолжи да расте бројот на новозаболени во следниве денови, се размислува и за воведување на нови рестриктивни мерки во одредени општини. Веќе трет месец е во сила вонредната состојба која беше продолжена до 14 јуни, пренесува Klix.ba од БиХ.

Mondo.rs исто така пишува за „загрижувачкиот раст на бројот на заболени“ во земјава, каде вкупниот број на починати од COVID-19 во изнесува 140.

Српски B92.net нагласува дека премиерот на Северна Македонија, Оливер Спасовски, вторпат е во самоизолација од почетокот на пандемијата, иако тестот што го направи денеска е негативен. Тој соопшти дека ќе остане во домашна самоизолација додека не добие официјални препораки од епидемиолозите.

Спасовски денеска беше тестиран откако вчера беше на состанок во Куманово со Сања Лукаревска, директорката на УЈП, која е потврдено дека е позитивна на коронавирусот.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Регион

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Read more

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Read more

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Вести

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Читај повеќе

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Читај повеќе