Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на COVID-19, што значи дека 23,2% од тестираните се позитивни.

Во:

-Скопје 209

-Куманово 62

-Струмица 39

-Битола 38

-Охрид 36

-Прилеп 31

-Тетово 27

-Кочани 21

-Велес и Штип по 19

-Кичево 14

-Гостивар 13

-Кавадарци 11

-Радовиш 8

-Струга 7

-Виница 6

-Крива Паланка и Ресен по 5

-Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4

-Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево по 3

-Берово, Делчево и Крушево по 2

-Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 39 починати лица: 18 од Скопје (52г, 53г , 62г, 66г, 71г, 71г ,73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и Пробиштип (63г).

Регистрирани се 641 оздравен пациент од:

-Скопје 197

-Охрид 98

-Струга 48

-Прилеп 41

-Битола 38

-Куманово 35

-Велес 34

-Струмица 26

-Штип 23

-Гостивар 22

-Тетово 20

-Кичево 15

-Кочани и Гевгелија по 8

-Радовиш 6

-Виница и Пробиштип по 5

-Ресен 4

-Крива Паланка 3

-Свети Николе и Берово по 2

-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Македонија

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Read more

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Read more

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Read more

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Читај повеќе

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Читај повеќе