„Рекет“ одложен за 27 јануари, не дојдоа адвокатите на Јанева

Скопје, 23 јануари 2020 (МИА) – Судењето за случајот „Рекет“ се одложи за 27 јануари 2020 година откако на денешното рочиште поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева повторно се појави без своите бранители, адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска.

Со оглед дека се работи за сериозен предмет со затворски притвор, судијката Васка Николовска-Масевска ја повика Јанева да се произнесе дали ќе ангажира друг адвокат, бидејќи вакво одложување е неприфатливо.

– Јас си имам бранители. Само тоа можам да кажам, изјави Јанева.
 
Судијката реагираше дека може да продолжи и со некој од адвокатските канцеларии на нејзините бранители или во краен случај со бранител по службена должност.
 
– Судот, доколку и во понеделник не се појави одбраната на Јанева, ќе побара од претседателот на Судот да постави бранител по службена должност, изјави судијката Николовски-Масевска.
 
Судијката, на почетокот на денешното рочиште, информираше дека до Судот на 21 јануари пристигнал поднесок од адвокатката Фрчкоска дека поради болест не може да присуствува на денешното рочиште.
 
Случајот се наоѓа во доказна постапка и на денешното рочиште требаше да сведочи поранешната специјална јавна обвинителка Лиле Стефанова, која ја води истрагата за случајот „Империја“.
 
Досега како сведоци исказ дадоа заменичката на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Елизабета Јосифовска, бизнисменот Орце Камчев, неговата сопруга Ана Камчева, сметководителката во приватните фирми на Камчеви, новинарот Христијан Баневски од телевизија 1ТВ и други.
 
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври годинава поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милески.
 
Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, а Јанева и Милески за „примање награда за противзаконито влијание“. Второобвинетата Јанева се товари и дека сторила и кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

На првото рочиште за „Рекет“, што се одржа на 3 декември, третообвинетиот Зоран Милески-Кичеец призна вина, по што беше осуден на три години затвор.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Македонија

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Read more

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Read more

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Read more

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе