„Рекет“ продолжува на 25 декември

Суми од 12, 5, 18 и 24 милиони денари биле повлекувани неколкупати во декември 2018 и февруари 2019 година од приватните сметки на Камчеви, сведочеше вработена кај Орце Камчев на денешното рочиште за „Рекет”.

Сведокот Мирјана Бошковска, девизен референт во „Орка холдинг”, рече дека во декември 2018 година и во февруари годинава има вадено неколкупати поголеми суми од приватни сметки на семејството Камчеви.

– Во декември имаше 12 милиони денари, 5 милиони и нешто повеќе од 5 милиони денари. Ги менував во менувачница во евра. Во февруари извадив 18 милиони и 24 милиони денари од сметките на сестрата и мајката на Камчев. Со обезбедување отидов во менувачница и ги заменив во евра. Потоа ги однесов во домот на Камчеви и таму заедно со Камчев ги средив парите и направив спецификација, по што си заминав, рече сведокот Бошковска.
 
На прашање од Боки 13, во што ги донела парите во домот на Орце Камчев, сведокот рече во две спортски торби.
 
– Точно 710 илјади евра во две спортски торби, изјави Бошковска.
 
На прашање од одбраната на Катица Јанева, сведокот рече дека во декември не направила спецификација на повлечените средства.
 
– Само во февруари направивме спецификација заедно со Орце Камчев, рече сведокот Бошковска.
 
Следното рочиште од судењето за „Рекет“ е закажано за 25 декември, кога треба да бидат сослушани четворица сведоци.
 
Случајот го води судијката Васка Николовска Масевска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.
 
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври годинава поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милески.
 
Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, а Јанева и Милески за „примање награда за противзаконито влијание“.
 
Второобвинетата Јанева се товари и дека сторила и кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.
 

На првото рочиште за „Рекет“, што се одржа на 3-ти овој месец, третообвинетиот Зоран Милески-Кичеец призна вина, по што беше осуден на три години затвор.

реклама

Македонија

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Read more

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Read more

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Read more

Османи охрабрен од европратениците за старт на преговори со ЕУ годинава

Read more

Вести

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Ердоган: Азербејџан мораше да ги земе работите во свои раце

Читај повеќе

Баку: Имаме одговор доколку Ереван го употреби ракетниот систем „Искaндер“

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Читај повеќе

Меркел: Бројот на заразени во Германија би можел да биде 19.200 дневно

Читај повеќе

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Читај повеќе