Рекламите стигнаа и на Gmail

Никој не сака вебстраници и услуги со реклами, а рекламирањето во Gmail беше релативно незабележливо низ годините.

Меѓутоа, неодамна тоа се промени кај некои корисници. Сега, кога ќе ја отворите апликацијата Gmail на вашиот телефон, најверојатно ќе видите неколку реклами на врвот на табот Updates на вашето сандаче, со таб што открива дека станува збор за реклама, но инаку изгледа како обична е-пошта.

Тие се само две реклами и се чини дека не се прикажуваат во главниот приказ на Inbox во моментов, но тие се таму. На десктоп, сепак, работите изгледаат полошо.

Сега, според онлајн извештаите, наместо Google да прикажува само две реклами на врвот, има поинвазивен пристап - има повеќе од две реклами и тие се расфрлани низ вашето сандаче, наместо постојано да се прикажуваат на врвот.

Ова сè уште не се појавува за сите - но не е пријатно искуство, пишува PC Press.

Ако сте корисник на Gmail и почнете да гледате повеќе реклами во следните неколку дена, не сте сами.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Интернет

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more

Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Read more

Маск планира да наплаќа месечна претплата на сите корисници на X (Twitter)

Read more
 

Гик

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Читај повеќе
  • filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Читај повеќе