Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Истражувачите од тимот на HUMAN's Satori Threat Intelligence открија 75 апликации на Google Play и уште десет во App Store на Apple кои се вклучени во рекламна измама.

Истражувачите ја нарекоа оваа нова кампања за рекламна измама „Scylla“, а апликациите кои се дел од кампањата имаат вкупно 13 милиони инсталирани.

Освен што ги преплавуваат мобилните корисници со видливи и скриени реклами, лажните апликации исто така генерираат приходи имитирајќи легитимни апликации.

Иако овој тип на апликација не се смета за сериозна закана, тимот на Satori Threat Intelligence предупредува дека тие можат да се користат за поопасни активности.

Аналитичарите веруваат дека Skylla е третиот бран од операцијата, која првпат ја забележале во август 2019 година и ја нарекле Poseidon. Вториот бран, зад истиот актер, наречен Charybdis кулминираше на крајот на 2020 година.

Тимот на Satori ги информираше Google и Apple за нивните наоди и апликациите беа отстранети од официјалните продавници.

На уредите со Android, освен ако не сте го исклучиле Play Protect, апликациите треба автоматски да се откриваат.

Кога станува збор за iOS, Сатори им препорачува на корисниците сами да ги отстранат лажните апликации. Loot the Castle, Run Bridge, Shinning Gun, Racing Legend 3D, Rope Runner, Wood Sculptor, Fire-Wall, Ninja Critical Hit, Tony Runs се имињата на апликациите што се отстранети од продавницата на Apple.

Апликациите за Android со повеќе од 1 милион преземања се Super Hero-Save the world!, Spot 10 Differences, Find 5 Differences, Dinosaur Legend, One Line Drawing, Shoot Master и Talent Trap - НОВО.

Целосната листа на апликации кои се дел од кампањата Scylla е достапна во извештајот на тимот на Satori Threat Intelligence.

Овие апликации вообичаено користеа ID на пакет што не се совпаѓа со нивното име, за да им се чини на огласувачите дека кликовите/прегледите на рекламата доаѓаат од попрофитабилна категорија на софтвер.

На Android, рекламите се вчитуваат во скриените прозорци на WebView, така што жртвата не забележува ништо сомнително, бидејќи сè се случува во позадина. Дополнително, рекламниот софтвер го користи системот „JobScheduler“ за да активира настани за прикажување реклами кога жртвите не ги користат активно своите уреди, на пример, кога екранот е исклучен.

Корисниците треба да обрнат внимание на знаците кои обично укажуваат на проблем како што се брзо трошење на батеријата и зголемено користење на мобилни податоци и да ги отстранат апликациите што не се сеќаваат дека ги инсталирале.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Софтвер

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more

Samsung најави алатка за преведување на телефонски повици

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе