Рекорд во најава: Роналдо ќе испише историја со уште еден подвиг

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо утре ќе остане запишан во фудбалската историја како играч кој одиграл најмногу натпревари за една репрезентација.

Доколку игра против Лихтенштајн во 1. коло од квалификациите за следното Европско првенство, што е сосема извесно, португалскиот ас ќе ја достигне бројката од 197 натпревари во репрезентативниот дрес и со тоа ќе стане апсолутен светски рекордер.

На овој начин Роналдо ќе го надмине Бадер Ал Мутав од Кувајт, кој одигра 196 натпревари за репрезентацијата на својата земја и долго време беше неприкосновен.

Роналдо за Португалија дебитираше во 2003 година, а во досегашните 196 настапи постигна 118 голови, што е и меѓународен рекорд.

Го освои и Европското првенство во 2016 година, како и Лигата на нации во 2019 година, а со Португалија учествуваше на пет светски првенства.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Фудбал

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Read more

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Read more

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Read more
 

Спорт

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Читај повеќе

Голем кикс на Бразил на стартот на Копа Америка

Читај повеќе

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе