Рекорден интерес за првиот натпревар на Аргентина по освојување на светската титула

Над 1,5 милиони луѓе се обидоа да купат влезници за првиот натпревар на фудбалската репрезентација на Аргентина откако ја освои титулата на неодамнешното Светското првенство во Катар.

Влезниците за пријателскиот натпревар меѓу Аргентина и Панама се распродадоа во рекорден рок и покрај високите цени во земјата која се соочува со раст на инфлацијата.

Натпреварот ќе се игра на 23 март на стадионот „Монументал“ во Буенос Аирес, најголемиот во земјата, со капацитет од 83.000 седишта.

Влезниците се продаваа по цена од 59 до 241 долари, а за купување билети се пријавија повеќе од 1,55 милиона лица.

Претстојниот натпревар предизвика и незапамтена медиумска побарувачка со повеќе од 131.000 барања за акредитации.

URL

„Би сакале да можевме сè да исполниме, но ќе ни беа потребни два стадиона на Ривер само за новинарите. Лудилото за Аргентина е апсолутно“, објави на Twitter претседателот на Фудбалската федерација на Аргентина, Клаудио Тапиа.

Панама ќе гостува во Буенос Аирес на првиот натпревар кој Аргентина ќе го одигра откако во декември лани ја совлада Франција во финалето на Мундијалот во Катар и ја освои светската титула по пауза од 36 години.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Фудбал

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Read more

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Read more

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Read more

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Read more
 

Спорт

Портер: Јокиќ ми рече дека во Србија пие и по 6 пива

Читај повеќе

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Читај повеќе

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе