Рекорден скок на акциите на Nvidia, производителот на чипови за вештачка интелигенција

На Волстрит, берзанските индекси вчера паднаа втор ден по ред, иако деловните резултати на Nvidia поттикнаа силен пораст на цената на акциите на производителот на чипови и го поддржаа целокупниот технолошки сектор.

Dow Jones загуби 1,53 отсто, на 39.065 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,74 отсто, на 5.267 поени, а индексот Nasdaq загуби 0,39 отсто, на 16.736 поени.

По објавувањето на подобри од очекуваните квартални деловни резултати и проценки за идните операции, цената на акцијата на Nvidia, водечкиот производител на чипови за вештачка интелигенција, вчера скокна за повеќе од 9 отсто на ново рекордно ниво.

Благодарение на ова, индексот S&P 500 на технолошкиот сектор порасна за 0,56 отсто. Сепак, тој беше единствениот од 11-те најважни сектори на индексот S&P 500 кој заврши во позитива. Сите останати паднаа бидејќи повторно се намалија изгледите за намалување на стапката од страна на американската централна банка.

Инфлациските притисоци сè уште се интензивираа

Сепак, претставниците на ФЕД веќе долго време повторуваат дека инфлациските притисоци не се намалуваат доволно брзо, така што каматните стапки би можеле да останат покачени подолго од очекуваното. Сепак, пазарот се уште се надева на пооптимистичко сценарио, според кое ФЕД би ги намалил каматните стапки двапати до крајот на годината, почнувајќи од септември, а тоа го поддржа растот на цените на акциите во последните месеци.

Сепак, макроекономските податоци објавени вчера покажаа дека инфлаторните притисоци се сè уште силни, а пазарот на трудот и натаму е силен. Како резултат на тоа, избледеа изгледите за намалување на стапката на ФЕД во септември, што имаше негативно влијание врз пазарот на капитал.

Пред една недела пазарот процени дека има 67 отсто шанси ФЕД да ги намали каматните стапки во септември, но сега тие проценки паднаа на 52 отсто. И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера пораснаа. Додуша, лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,37 отсто, на 8.339 поени, но франкфуртски DAX порасна за 0,06 отсто, на 18.691 поен, а париски CAC за 0,13 отсто, на 8.102 поени.

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе