Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Германскиот произведувач забележа раст на продажбата од 13% во првите три квартали на 2021 година.

Рекорден резултат во периодот јануари-септември за Porsche: во овој период произведувачот од Штутгарт на купувачите ширум светот им испорача 217.198 возила, со зголемување на продажбата од 13 отсто во однос на 2020 година.

Побарувањето порасна во сите држави, а особено во САД.

Најпродаваните модели се Porsche Cayenne со 64.451 испорачани примероци и Macan со 61.944 продадени автомобили.

Целосно електричниот модел Taycan е исто така популарен и на купувачите се испорачани 28.640 примероци.

За Porsche 718 Boxster и 718 Cayman се одлучија 15.916 купувачи, а моделот Panamera оствари продажба од 20.275 примероци.

Во САД продадоа вкупно 63.025 возила, 29% повеќе отколку во првите три квартали на 2020 година.

Во Германија побарувачката порасна за 9 проценти, со 19.099 примероци.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе