Рекордна продажба на Volkswagen во 2019 година

Германската автомобилска компанија Volkswagen пријави рекордна годишна продажба за 2019 година, што би можело да одреди дали ќе ја задржи лидерската позиција како најголем автопроизводител на светот.

Гигантот со седиште во Волфсбург, Германија денеска соопшти дека испорачал 10,97 милиони возила во 2019 година. Тоа е повеќе од 10,83 милиони колку што испорача во 2018, кога ги надмина алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi и Toyota, иако алијансата беше малку подобра во пресметката без камиони и камионети.

Се очекува во следните недколку недели да стигнат и бројките од алијансата и од Toyota. Јапонскиот производител во декември направи проценка дека вкупната продажба за 2019 година ќе изнесува 10,72 милиони возила, што пак го става зад Volkswagen.

General Motors ја држеше титулата повеќе од седум децении, а потоа изгуби од Toyota во 2008 и никогаш повеќе не се искачи на првото место по број на продадени возила, особено отккао го продаде бизнисот во Европа и други загубарски операции.

Volkswagen нагласува дека лидерската позиција во продажба не е бизнис цел на компанијата, туку деа се фокусира на финансиски резултати.

Volkswagen успеа да ја крене продажбата и покрај глобалниот пад на автомобилските пазари, а тоа значи дека сега зазема уште поголем дел од пазарот, на сметка на конкуренцијата.

Ваквите резултати беа силно поткрепени од солидните резултати на домашниот пазар во Геранија, како и во САД и во Бразил, додека намалување на продажбата имаше во Азиско-Пацифичкиот регион.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Бизнис

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе