Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Ширум Балканот станува алармантна ситуацијата со пандемијата на COVID-19.

Во неколку земји се забележани рекордни дневни бројки на заразени регистрирани од почетокот на пандемијата, а расте и бројот на тешки и смртни случаи од COVID-19.

Министерството за здравство на Република Северна Македонија соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на COVID-19. Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.777, бројката на оздравени пациенти е 3.960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.449.

Во Србија денеска се потврдени 386 заразени и 18 починати лица од новиот коронавирус, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ, додавајќи дека резултатите од протестите ќе се видат во следните денови.

„Денеска е најлош ден од почетокот на борбата против коронавирусот, и поради тоа сакав лично да им се обратам на граѓаните. Во изминатите 24 часа починаа 18 луѓе, 130 се наоѓаат на респираторни машини и од 8.646 тестирани имаме 386 новозаразени лица. Најкритично е во Белград, а потоа следуваат Шабац, Крагуевац и Нови Пазар“, истакна премиерката.

Според неа, ова е резултат на недисциплината од пред пет-шест дена, а резултатите од протестите ќе се видат за три-четири дена.

Меѓу 150 и 200 Ковид пациенти во Белград дневно имаат потреба од болничко лекување, а од тоа, 10 отсто се за прием на Одделите за интензивна нега, изјави денеска директорот на белградската Клиника за инфективни и тропски болести Горан Стевановиќ.

Пред новинарите во Белград тој изјави дека сега во болниците пристигнуваат пациенти со потешка клиничка слика, чие лекување трае подолго. Стевановиќ вели дека здравствените установи во Белград на дневно ниво од болница отпуштаат по 60 до 70 пациенти, а дневно примаат меѓу 150 и 200, што значи дека српската престолнина секој ден е во недостиг на нови близу 100 места во ковид болниците.

Лабораторијата на Институтот за јавно здравје на Црна Гора анализирала 468 примероци од кои 58 биле позитивни на новиот коронавирус.

„Во Црна Гора имаме сериозна ситуација, со сериозен број на заболени“, изјави директорот на Институтот за јавно здравје и член на Националното координативно тело, Бобан Мугоша.

Тој истакна дека таквата ситуација е очекувана по епидемиолошкото „затишје“.

Од почетокот на јуни вкупниот број на регистрирани случаи изнесува 753, а потврдени се 10 починати лица. Бројот на моментно активните случаи е 733 луѓе.

Во изминатите 24 часа во Грција регистриран е зголемен број позитивни случаи на COVID-19, од кои повеќето кај туристи.

Националната организација за јавно здравје на Грција, соопшти за 60 новозаболени лица, од кои 40 се по направените тестови на влезните точки во земјата, со што бројот на заразени се зголеми на 3.732 лица.

Во последното деноноќие во Албанија регистриран е нов негативен рекорд во однос на бројот на новозаразени со COVID-19.

„Од направените 420 тестови, позитивен резултат е добиен кај 90 лица, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. Меѓу новозаразените е и косовски граѓанин кој бил на одмор во Драч. Истовремено, излекувани се 43, а починаа две лица, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита.

Од 9 март кога беа регистрирани првите два случаја кај татко и син, кои се вратиле од Италија, досега направени се 3.513 тестови, позитивен резултат е добиен кај 3.278, закрепнале 1.875, а починале 85 луѓе.

Активни на болеста се 1.318, од нив 81 се хоспитализирани на Инфективната клиника во Тирана, од нив 11 се наоѓаат во серозна, а петмина во многу тешка здравствена состојба.

Поради зголеменот тренд на лица кои треба болнички да се лекуваат, највено е отворање на уште една ковид-болница, додека по предлог на Комитетот на експерти за справување со пандемијата, Владата се очекува да донесе одлука со која носењето заштитна маска ќе биде задолжително, а ќе се воведе и парична казна за оние кои не ја почитуваат мерката за носење маски. вт

Во Хрватска денеска се регистрирани 116 новозразени со COVID-19, што е најголемо дневно зголемување од почетокот на епидемијата и воедно, првпат бројот на новодијгностицирани е троцифрен. Бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.038, соопшти Кризниот штаб.

По средбата со научниот совет и Штабот за цивилна заштита во Владата, хрватскиот министер за здравство Вили Берош рече дека сега се разгледуваат многу мерки, но и многу построги услови за влез во земјата. Тој рече дека се размислува и за задолжително носење маски во одредени продавници или угостителски објекти, но дека сето тоа детално ќе биде објавено во текот на денот.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Регион

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Read more

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Read more

Нема патување во Грција до 31 август

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе