Ремек-делото на Кимих го спаси Баерн од пораз во 90-та минута

Баерн и Келн одиграа изненадувачки 1:1 во 17. коло од Бундеслигата.

Гостите беа на прагот на сензационална победа, но германскиот шампион го најде спасот во Јосуа Кимих и неговиот чудесен гол на крајот од натпреварот.

Гостите поведоа со голот на Тунижанецот Елјес Схири во четвртата минута. Нему му помогна Јулиан Шабот за шок на „Алианц“ арената. Се очекуваше Баерн брзо да се врати во игра, но избраниците на Јулиан Нагелсман не успеаја да го совладаат максимално мотивираниот гостински голман Марвин Швабе.

Јосуа Кимих го постигна израмнувачкиот гол за Баерн во 90. минута. Кимих „пукаше“ од околу 30 метри и постигна вистинско ремек-дело од гол.

Remote video URL

Водечкиот Баерн сега има 36 бода, четири повеќе од второпласираниот РБ Лајпциг, кој претходно во вторникот како гостинска екипа убедливо го совлада Шалке 04 со убедливи 6:1 (4:0).

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе