Renault донесе одлука за иднината на моторите со внатрешно согорување

Со влегувањето во сила на построгите стандарди за издувни гасови Еуро 7, многу бензински и дизел мотори ќе исчезнат.

Сите ние што ја следиме автомобилската индустрија или живееме со неа како возачи, ќе бидеме сведоци на големи промени во иднина.

Со строгата норма Еуро 7, многу бензински и дизел мотори ќе исчезнат во 2025 година, а Renault и неговиот директор Лука де Мео во интервју за Automotive News Europe најавуваат како ќе изгледа сето ова.

Неговата визија е да го рационализира бројот на мотори од осумте главни групи денес (четири бензински мотори, три дизели и еден електромотор), до вкупно четири - еден бензински и еден дизел, како и два електромотори.

Се подготвува нов бензински 1,2-литарски трицилиндричен мотор, додека дизелот ќе се користи за лесни комерцијални возила, а се подготвуваат и две нови електрични конфигурации.

Деновите кога би можеле да изберете помеѓу два, три, четири бензинци или два „дизелаши“ полека стануваат минато. Со примерот на францускиот гигант гледаме дека сето тоа ќе се намали.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Авто новости

Huawei го претстави својот прв автомобил

Read more

Ова се новите BMW M3 и M4

Read more

Ford го претстави кросоверот Evos

Read more

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more
 

Автомобили

  • filter

Huawei го претстави својот прв автомобил

Читај повеќе
  • filter

Ова се новите BMW M3 и M4

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави кросоверот Evos

Читај повеќе

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе