Renault го подготвувa првиот електричен модел со логото на Dacia

Компанијата Renault официјално го потврди пристигнувањето на електричниот модел со логото на Dacia.

Се работи за моделот кој ќе се појави на европскиот пазар во наредните две години, а кој ќе биде базиран на моделот City K-ZE на Renault кој е наменет за кинескиот пазар.

Електричниот модел на Dacia пристигнува по Twingo ZE.

Autocar минатата година објави дека евтиниот City K-ZE ќе биде унапреден за европскиот пазар.

K-ZE е мал модел во стил на кросовер кој припаѓа на A сегментот, а во Кина нивната целна група се помладите купувачи. Европската верзија најверојатно ќе има поунапредени безбедносни системи.

Кинескиот K-ZE го придвижува електричниот мотор кој испорачува 44 коњски сили, а максималната брзина изнесува 105 км/ч.

За да се намалат трошоците, новиот модел ќе се произведува во Кина.

Потпретседателот на Renault, Оливер Мургет смета дека K-ZE ќе биде идеален за сервис изнајмување односно за делење на автомобилот.

реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе