1.МФЛ 2020/21

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Фудбалерите на Ренова со два убави гола го совладаа директниот конкурент за опстанок, Силекс, освојувајќи важни три бода.

Фото: ФК Ренова Џепчиште

На празниот „Градски“ стадион во Тетово домашните играчи уште во 12. минута ја најавија победата. Шефит Шефити прими една топка во гостинскиот шестнеасетник и со прецизен удар крај поблиската статива ја протна топката во мрежата на Даниел Божиновски.

Во 38. минута на 2:0 зголеми Фатјон Јусуфи кој со прекрасен шут од дваесетина метри биеше неодбранливо дуплирајќи го водството.

Силекс успеа предоцна да се врати во игра кога дури во последната минута од натпревар една одбиена топка начека Иван Галевски и погоди во домашниот гол за 2:1. Сепак, касно беше за кратовци и натпреварот заврши со домашна победа.

За Ренова ова е седма победа сезонава за вкупно 31 бод со кои го надмина Силекс кој со 15-тиот пораз остана на 29 бодови.

Останатите натпревари од ова 28. коло се на програмата утре од 13 часот, а од дуелот меѓу Работнички и Македонија ЃП директен пренос ќе врши МРТ1.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Фудбал

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Read more

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Read more

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Read more

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе