Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Копија од познатата слика Мона Лиза од ренесансниот уметник Леонардо да Винчи од 17 век е продадена на аукција во Париз за 2,9 милиони евра.

Европски колекционер одвои рекордна сума за репродукција на ова ремек-дело, пренесе Reuters. Репликата е една од бројните оригинални слики кои се наоѓаат во парискиот музеј Лувр.

„Ова е апсолутен рекорд за репродукција на Мона Лиза“ изјави портпаролката на аукциската куќа Christie’s.

На меѓународна аукција од 14 понуди во последен час цената скокнала од 500.000 на 2.4 милиони евра за последната понуда да достигне 2.9 милиони евра.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Живот

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе