Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Се покажа дека мистериозните отпечатоци од „копита“ на морското дно во близина на брегот на Нов Зеланд не ги остави зад себе некое митско суштество, како подводен коњ, туку дека постојат неколку научни објаснувања за овој феномен.

Експертите првпат ги забележале овие чудни траги во 2013 година за време на истражувањето на подморскиот гребен, спроведено од Националниот институт за истражување на водата и атмосферата на Нов Зеланд (NIWA). Ги пронашле на длабочина од 450 метри и долги години не можеле да разберат што можело да ги предизвика.

Сега научниците од NIWA пронајдоа решение кое совршено се вклопува во целата приказна и има рационална позадина зад себе. Имено, овие траги совршено одговараат на предниот дел на главите на еден вид риби. Вдлабнатините во центарот на отпечатоците веројатно се траги од каснување што ги оставиле рибите Coelorinchus за време на хранењето, кога ја собирале калта од дното и го вшмукувале својот плен.

Ловат плен во песок

Со оглед на екстремните длабочини на кои овие риби бараат храна, многу е ретко да се најдат такви траги, според NIWA. Всушност, се чини дека до сега не сме го документирале директно процесот на хранење на овие суштества на длабоко море во природната средина, пишува Science Alert.

Судејќи според отпечатоците, експертите на NIWA претпоставуваат дека рибите ловат плен така што со брзо движење ги туркаат главите во калта и потоа го цицаат оброкот со устата. Некои отпечатоци се поплитки од другите и веројатно се направени кога риба зграпчила рак или слично животно на површината на песокот. Подлабоките отпечатоци покажуваат дека понекогаш се обидува да го ископа пленот што се закопал подлабоко.

Споредуваа фотографии од риби и отпечатоците

Во 70-тите, научниците виделе Coelorinchus како „копа“ по калливото морско дно на длабочина од околу 4.000 метри. Тие не разбрале точно зошто тоа го направило, но претпоставувале дека таквото однесување ќе остави одреден вид отпечаток на дното на морето. Кога научниците од NIWA преклопија неколку фотографии од Coelorinchus и подводни траги од „копита“, тие видоа дека облиците се совпаѓаат.

Истражувањето, насловено Rattail lebensspuren: Feeding impressions from deep-sea granadiers, е објавено во списанието Deep Sea Research Part I: Oceanographic Research Paper.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Наука

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Read more

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Read more

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе