Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Се верува дека новооткриениот речен канал, скриен под пустински песок и обработливо земјиште, бил користен за транспорт на масивни камени блокови и други материјали користени за изградба на пирамидите.

Научниците мислат дека конечно ја решиле вековната мистерија за тоа како 31 египетска пирамида, вклучувајќи ја и познатата Голема пирамида во Гиза, биле изградени пред 4.000 години.

Револуционерното откритие на истражувачите од Универзитетот во Северна Каролина Вилмингтон откри дека пирамидите биле изградени покрај сега затрупаниот крак на реката Нил, која е скриена под пустински песок и обработливо земјиште.

Археолозите со години претпоставуваа дека Египќаните користеле воден пат за транспорт на масивните камени блокови и други материјали потребни за изградба на пирамидите. Сепак, точната локација и природата на овој воден пат досега не беа утврдени.

Се верува дека речниот крак Ахрамат, кој се протега на речиси 64 километри, бил користен како воден пат за работници и градежни материјали. Во истражувањето се користени податоци добиени со радарски уреди и геофизички истражувања.

Според гореспоменатото истражување, голем број египетски храмови сè уште не се пронајдени и можно е да се закопани под обработливи полиња и пустински песок долж кракот Ахрамат. Останува неизвесно зошто оваа вода пресушила. Според истражувачот Еман Гонеим, најверојатно периодот на суша и опустинување довел до тоа песокот да го зафати целиот регион, пренесува Euronews.

Тагови
реклама

Вести

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more
 

Гик

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе