Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Пред околу 5.300 години, во источна Кина се појавила цивилизација која изградила неверојатен град каков што можеби дотогаш не постоел во цела Азија.

Археолошките наоди на градот Љангџу, изграден од истоимената култура, покажуваат бројни знаци на социјален, културен и технолошки напредок за тој период, особено во земјоделството и наводнувањето.

За тоа време користеле софистициран систем на канали и брани, а некои градот го нарекле неолитот „Венеција на Истокот“.

И покрај тоа, на оваа цивилизација набрзо ѝ дошол крајот. По милениуми на иновации, културата на Љангџу исчезнала, а градот нагло бил напуштен пред 4300 години, пишува Science Alert.

Природна катастрофа

Досега не беше познато што точно довело до падот на оваа цивилизација, иако експертите претпоставуваа дека причината е некоја природна катастрофа.

„На зачуваните урнатини е пронајден тенок слој глина, што покажува дека колапсот на оваа напредна цивилизација е поврзан со излевањето на реката Јангце или поплавувањето на Источнокинеското Море. Сепак, не можевме да извлечеме јасен заклучок од самиот слој од кал“, вели геологот Кристоф Спотл од Универзитетот во Инсбрук во Австрија.

Се чини дека сега сè уште имаме појасна слика за катастрофата што ја погодила оваа древна култура.

Спотл и неговите колеги истражувале минерални формации, како што се сталагмити, од две подводни пештери во регионот, од кои може да се добијат информации за климатските услови пред илјадници години.

Нивната анализа покажа дека падот на цивилизацијата Љангџу се совпадна со периодот на екстремно обилни врнежи кои веројатно траеле со децении.

„Обилните монсунски дождови веројатно предизвикале големи поплави и излевања на реката Јангце и нејзините притоки, а софистицираните брани и канали од тоа време не можеле да ја задржат водната маса. Поради ова, луѓето веројатно биле принудени да го напуштат овој древен град", вели Спотл.

Ненадејна промена

Имено, културата Љангџу настанала во период на суви и релативно стабилни временски услови.

„Археолошките студии покажуваат присуство на големи хидраулични комплекси, како што се големите брани во близина на градот Љангџу, кои биле изградени пред 5.300 до 4.700 години“, наведуваат научниците во студијата.

„Ова покажува дека културата на Љангџу ефикасно управувала со водните ресурси користејќи хидраулична инфраструктура за да ги ублажи поплавите и/или наводнувањето за да преживее во сува клима“, додаваат тие.

Меѓутоа, со текот на времето, климата станала уште посушна, а веројатно пред околу 4.400 години дошло до „мегасуша“, по што била прекината изградбата на браните. Но потоа, стотина години подоцна, дошол период на интензивен дожд и постоечките брани не биле доволни за да го заштитат градот од поплави.

Студијата Collapse of the Liangzhu and other Neolithic cultures in the lower Yangtze region in response to climate change е објавена во списанието Science Advances.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Вести

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Read more

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе