Рестартиран патничкиот авиосообраќај на белградскиот аеродром

Со слетувањето на авионот на Wizz Air од Лондон во 11 часот и 35 минути на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ официјално е рестартиран патничкиот авиосообраќај во соседна Србија.

Авионот Airbus A320 на унгарската нискотарифна авиокомпанија Wizz Air под лет W9 4002 од Лондон направи историски лет, враќајќи ја надежта за нормализирање на животот за време на пандемијата.

Според информации до кои дојде Aviatica, во авионот имало само 93 патници, иако биле продадени повеќе карти за овој лет. Бројките варираат од 130 до 160. За враќање од Белград продадени се околу 60 карти, но не се знае колку патници ќе се појават. Капацитетот на авионот е 180 патници, плус екипаж на лет.

Главната причина за неискористувањето на купените карти се рестрикциите за патување според кои странци не може да влезат во Србија без негативен тест на COVID-19 не постар од 72 часа или во спротивно ќе мора да бидат ставени во 14-дневен карантин.

На белградскиот аеродром уште пред два дена соопштија дека сѐ е подготвено за да се рестартираат летовите.

Зголемување на бројот на летови може да се очекува од 21 мај кога е планирано рестартирањето на операциите на Air Serbia.

Фото: exyuaviation.com

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Регион

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Read more

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Read more

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Read more

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Read more

Вести

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе

Прва жртва во протестите во Америка

Читај повеќе

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на Г7 самитот

Читај повеќе