Реставриран брод од 1883 година потона во реката Елба

Брод од 19. век што помина низ скапа реставрација, потона во Германија откако се судри со друго пловило.

Неколку од луѓето кои биле на бродот No 5 Elbe се поведени во инцидентот што се случи вчера на реката Елба, во близина на градот Хамбург.

Сите 43патници и членови на екипажот биле брзо евакуирани со спасувачки бродови што пловеле во близина.

Бродот од 1883 година беше последниот дрвен брод од оваа ера во Хамбург што беше во пловна состојба.

Спроведена е истрага за инцидентот и службите велат дека можело да има и жртви ако во близина не биле спасувачките бродови што интервенирале во друг помал инцидент.

Бродот долг 37 метри неодамна беше реставриран во потфат што чинеше 1,5 милиони евра во едно данско бродоградилиште.

Сопствениците на бродот се надеваат дека ќе може да се спаси пловилото за да се користи како експонат за туристи.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Чек дис аут

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе