Рестомодот Ferrari Testarossa развива 492 КС

Officine Fioravanti (Офичине Фјораванти) конечно му даде достојна изведба на својот рестомод Ferrari Testarossa, откако првично минатата година го најави доаѓањето на автомобилот.

Надворешноста не изгледа премногу различно, но механичките промени му носат на суперавтомобилот дополнителни 107 КС во однос на оригиналот, а исто така е полесен за 130 килограми.

4,9-литарскиот V12 мотор на Ferrari сè уште е тука, но клиповите и брегастите вратила се променети, додека оригиналниот механички систем за вбризгување гориво е заменет со нов електронски систем. „Црвената линија“ сега е на 9.000 вртежи во минута наместо оригиналните 6.700 вртежи во минута.

Кога возачот сака да ја почувствува разликата помеѓу оригиналната моќност и подобрувањето, доволно е да го притиснете копчето на централната конзола. Во едната позиција на копчето моторот испорачува „стандардни“ 385 КС, а во другата цели 492 КС. Се проценува дека максималната брзина сега е 320 km/h во споредба со 291 km/h за фабричката верзија.

На рестомодот Testarossa му се дадени различни компоненти кои го тераат да се однесува како модерен суперавтомобил. Има Ohlins прилагодливи амортизери со четири режими на прилагодување, како и нови стабилизатори. Воланот сега нуди само две вртења од заклучување до заклучување.

Две копчиња на централната конзола овозможуваат да се промени режимот на возење, а тоа се Wet, Normal, Sport и Race.

Надворешноста претрпе неколку промени, а меѓу нив се и pop-up светла во LED технологија. Наместо 16-инчните тркала на Testarossa, сега има тркала од 17 инчи напред и 18-инчни назад.

Внатрешноста е обложена со светло-кафеава кожа, а седиштата и панелите на вратите имаат перфорирана кожа. Сите оригинални пластични компоненти на контролната табла, централната конзола и вратите сега се алуминиумски.

Дел од автомобилот е телефон од старата школа сместен од страната на централната конзола, кој поддржува Bluetooth.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Концепти

Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Read more

Morgan ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six

Read more

Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Read more

Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе
  • play_arrow

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Читај повеќе

Не користи мобилен додека возиш: Секој повик може да почека!

Читај повеќе

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе