Рестомодот Ferrari Testarossa развива 492 КС

Officine Fioravanti (Офичине Фјораванти) конечно му даде достојна изведба на својот рестомод Ferrari Testarossa, откако првично минатата година го најави доаѓањето на автомобилот.

Надворешноста не изгледа премногу различно, но механичките промени му носат на суперавтомобилот дополнителни 107 КС во однос на оригиналот, а исто така е полесен за 130 килограми.

4,9-литарскиот V12 мотор на Ferrari сè уште е тука, но клиповите и брегастите вратила се променети, додека оригиналниот механички систем за вбризгување гориво е заменет со нов електронски систем. „Црвената линија“ сега е на 9.000 вртежи во минута наместо оригиналните 6.700 вртежи во минута.

Кога возачот сака да ја почувствува разликата помеѓу оригиналната моќност и подобрувањето, доволно е да го притиснете копчето на централната конзола. Во едната позиција на копчето моторот испорачува „стандардни“ 385 КС, а во другата цели 492 КС. Се проценува дека максималната брзина сега е 320 km/h во споредба со 291 km/h за фабричката верзија.

На рестомодот Testarossa му се дадени различни компоненти кои го тераат да се однесува како модерен суперавтомобил. Има Ohlins прилагодливи амортизери со четири режими на прилагодување, како и нови стабилизатори. Воланот сега нуди само две вртења од заклучување до заклучување.

Две копчиња на централната конзола овозможуваат да се промени режимот на возење, а тоа се Wet, Normal, Sport и Race.

Надворешноста претрпе неколку промени, а меѓу нив се и pop-up светла во LED технологија. Наместо 16-инчните тркала на Testarossa, сега има тркала од 17 инчи напред и 18-инчни назад.

Внатрешноста е обложена со светло-кафеава кожа, а седиштата и панелите на вратите имаат перфорирана кожа. Сите оригинални пластични компоненти на контролната табла, централната конзола и вратите сега се алуминиумски.

Дел од автомобилот е телефон од старата школа сместен од страната на централната конзола, кој поддржува Bluetooth.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе