Ресторан во Прага нуди десерт во облик на коронавирусот

Ресторан во центарот на Прага во понудата има десерт во облик на коронавирусот. Десертот стана хит меѓу гостите, а угостителите се надеваат дека ќе им помогне со економската криза со која се соочени поради пандемијата.

Ресторанот Black Madonna обично е преполн со туристи, но поради пандемијата на COVID-19 нивниот број е опаднат додека Чешка се бори со вирусот

Креаторката на десертот, Украинката Олга Будник вели дека идејата ја добила за време на пролетниот карантин, пренесе Reuters.

Наишла на фотографија на интернет и детално смислила како ќе изгледа десертот, кој е малку помал од тениско топче, со чоколадна кора, украсено со бело чоколадо и суви малини. Внатрешноста е од пире од малини и малини во средината. Деликатесот постигна огромен успех и се продава по повеќе од 100 парчиња дневно.

Будник веќе размислува и за нов десерт на тема вакцината против вирусот, а би требало да има вкус на лимета со малку алкохол.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Чек дис аут

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more
Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Што се случува кога змија ќе проголта друга змија?

Read more

Што ако планетите во Сончевиот Систем излезат од своите орбити?

Read more

Тиктокер ги одбра најлошите градови во Европа - Тетово на апарати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе