Ретка монета продадена за рекордни 18,8 милиони долари

Ретка монета, вредна меѓу колекционерите, денес беше продадена за 18,87 милиони долари на аукцијата на куќата Sotheby во Њујорк, што е рекорд за предмети од ваков вид.

Еден примерок од последната серија американски златници, наречен „Double Eagle“ кована од американската кованица во 1933 година, стана најскапата монета во светот, пред сребрениот долар „Flowing Hair“ од 1794 година, продаден во 2013 година за 10 милиони долари.

Монетата, со номинална вредност од 20 американски долари, дело на американскиот скулптор Август Сен-Гауденс, од едната страна има жена-симбол на слободата, а од друга страна орел во лет.

Никогаш не била објавена затоа што тогашниот американски претседател Френклин Рузвелт прогласил крај на конвертибилноста на американската валута во злато.

САД никогаш повеќе не ковале златници, освен ограничени колекционерски серии.

Remote video URL

Сепак, неколку примероци се појавиле на пазарот на колекционери пред сите да бидат запленети од американските власти, освен единствениот „Double Eagle“ што се наоѓал во нумизматичката колекција на египетскиот крал Фарук.

Скапоцената позлатена метална паричка била купена во 1995 година од британски колекционер, на кој по пет години правна битка, во 2002 година му било дозволено законски да го продаде на претходниот сопственик, американскиот дизајнер на чевли Стјуарт Вајзман, за 7,9 милиони долари.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Чек дис аут

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Фејл компилација: Сакаш да направиме селфи?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе