Ретка снимка од изолирано племе во Амазонија

Активист кој се залага за заштита на изолираните домородни народи во Амазонија објави снимка од член на изолираното племе Ава во Бразил и порача дека порастот на уништувањето на амазонските шуми се заканува на начинот на живот на домородните племиња.

Снимката е направена во прашума во Маранхао и покажува човек како држи нож и ја подига острицата до лицето пред да го забележи човекот кој го снима.

„Луѓето од племето Ава немаат контакт со никого и се прогонувани повеќе од 500 години. Иако живеат во близина никогаш не сме имале никаков контакт со нив. Секогаш сме знаеле дека се тука, среде големата шума“, вели Флај Гујхахара.

Додека некои членови на ова изолирано племе успеале да остварат контакт со надворешниот свет, но многумина сè уште живеат во изолирани подрачја на прашумата на која сега ѝ се заканува опасност од сечење дрвја.

Гујхахара објаснува дека членовите од неговото племе се организирани да го заштитат изолираното племе.

„Загрижени сме за идните генерации и за изолираните племиња кои никогаш не сме ги виделе, а за кои сме слушале од бабите и дедовците. Ни кажаа дека ним им е потребна нашата заштита и нивната шума“, вели Гујхахара. Тој додава дека уништувањето на Амазонија е реалност и дека последиците се многу сериозни за сите.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Живот

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Читај повеќе

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Читај повеќе