Ретка снимка од изолирано племе во Амазонија

Активист кој се залага за заштита на изолираните домородни народи во Амазонија објави снимка од член на изолираното племе Ава во Бразил и порача дека порастот на уништувањето на амазонските шуми се заканува на начинот на живот на домородните племиња.

Снимката е направена во прашума во Маранхао и покажува човек како држи нож и ја подига острицата до лицето пред да го забележи човекот кој го снима.

„Луѓето од племето Ава немаат контакт со никого и се прогонувани повеќе од 500 години. Иако живеат во близина никогаш не сме имале никаков контакт со нив. Секогаш сме знаеле дека се тука, среде големата шума“, вели Флај Гујхахара.

Додека некои членови на ова изолирано племе успеале да остварат контакт со надворешниот свет, но многумина сè уште живеат во изолирани подрачја на прашумата на која сега ѝ се заканува опасност од сечење дрвја.

Гујхахара објаснува дека членовите од неговото племе се организирани да го заштитат изолираното племе.

„Загрижени сме за идните генерации и за изолираните племиња кои никогаш не сме ги виделе, а за кои сме слушале од бабите и дедовците. Ни кажаа дека ним им е потребна нашата заштита и нивната шума“, вели Гујхахара. Тој додава дека уништувањето на Амазонија е реалност и дека последиците се многу сериозни за сите.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе